Celery prices are crazy - Paint Talk - Professional Painting Contractors Forum
CLICK HERE AND JOIN OUR COMMUNITY TODAY, IT'S FREE!
Go Back   Paint Talk - Professional Painting Contractors Forum > Paint Talk Community > Off Topic (Non Trade)

Like Tree65Likes
Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-12-2019, 01:31 AM   #1
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Chicago suburbs
Posts: 2,378
Rewards Points: 1,654
Thanks: 78
Thanked 242 Times in 218 Posts
View Brushman4's Photo Album My Photos
Default Celery prices are crazy

WTF, last week I saw celery in a local grocer at $3.99 LB., I didn't buy it and at the next store, it was 5.99 LB. I was paying something like 0.99 LB. in the winter!

It turns out that because the price got so low most of the large growers cut back on the size of their crop, and the weather in Cali and Mexico has been extremely cold and rainy, hurting production. On top of this celery juice has become the new thing in Hollywood, adding to the shortage.

When will the madness end?
Holland likes this.
Brushman4 is offline   Reply With Quote

Warning: The topics covered on this site include activities in which there exists the potential for serious injury or death. PaintTalk.com DOES NOT guarantee the accuracy or completeness of any information contained on this site. Always use proper safety precaution and reference reliable outside sources before attempting any construction or remodeling task!

Sponsored Links
Advertisement
 
Old 06-12-2019, 08:25 AM   #2
Senior Member
 
PACman's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: North central Ohio
Posts: 11,237
Rewards Points: 2,066
Thanks: 2,999
Thanked 4,704 Times in 3,172 Posts
View PACman's Photo Album My Photos
Default

Vermont maple syrup is going for $80 a gallon and it is the exact same thing as Ohio maple syrup that is $25 a gallon. They just make less of it and market the crap out of it. Every drop of maple syrup made in any other state and the entire country of Canada is the exact same thing. Yet if it says Vermont on the label,,,,$80 a gallon. New Hampshire maple syrup? $35.
__________________
"One who dares not offend cannot be honest." Thomas Paine-patriot

"I'll have a double scotch with a twist of bourbon" Rodney Dangerfield
PACman is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 12:30 PM   #3
Senior Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 472
Rewards Points: 952
Thanks: 10
Thanked 47 Times in 42 Posts
View Fman's Photo Album My Photos
Default

Yeesh- complaining about a raise in SALARY????

Oh- CELERY...

Never mind...
CApainter likes this.
__________________
Keep a wet edge, bro!
Fman is online now   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old 06-12-2019, 01:17 PM   #4
Moderator
 
Wildbill7145's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Canada
Posts: 5,752
Rewards Points: 740
Thanks: 3,876
Thanked 4,461 Times in 2,451 Posts
View Wildbill7145's Photo Album My Photos
Default

Several years ago the price of grain got so high that cattle farmers around here were having trouble feeding their livestock so they were selling massive amounts to slaughter. The price of beef dropped like a rock. For a few weeks prime rib steaks were on sale at a price I'd never seen before (probably never will again). I was going to the grocery store almost every day after work and buying a bunch till we filled our freezer.


My wife and I were joking about it all summer that year. "Oh man, are we having bbq prime rib again? That sucks."


Then it ended. Bummer.
Brushman4 likes this.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Wildbill7145 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 01:54 PM   #5
Senior Member
 
CApainter's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: San Francisco Bay Area, CA
Posts: 13,875
Rewards Points: 890
Thanks: 11,140
Thanked 9,531 Times in 5,399 Posts
View CApainter's Photo Album My Photos
Default

Celery is the dullest food in the vegetable family. Basically, it's a spoon for Skippy peanut butter, or Ranch dressing.


"Look at me, I'm eating my vegetables!" LOL!
SemiproJohn likes this.

Last edited by CApainter; 06-12-2019 at 01:57 PM..
CApainter is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 03:13 PM   #6
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Chicago suburbs
Posts: 2,378
Rewards Points: 1,654
Thanks: 78
Thanked 242 Times in 218 Posts
View Brushman4's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by Fman View Post
Yeesh- complaining about a raise in SALARY????

Oh- CELERY...

Never mind...
Well, they are both green.
Fman likes this.
Brushman4 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 03:20 PM   #7
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Chicago suburbs
Posts: 2,378
Rewards Points: 1,654
Thanks: 78
Thanked 242 Times in 218 Posts
View Brushman4's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by PACman View Post
Vermont maple syrup is going for $80 a gallon and it is the exact same thing as Ohio maple syrup that is $25 a gallon. They just make less of it and market the crap out of it. Every drop of maple syrup made in any other state and the entire country of Canada is the exact same thing. Yet if it says Vermont on the label,,,,$80 a gallon. New Hampshire maple syrup? $35.
The funny thing is that for most of our lives my wife and I have used maple flavored syrups like Log Cabin, not real Maple syrup. There was a sale on real Canadian Maple syrup a few months back and we bought a large bottle. Guess what, we both prefer the flavored syrups over the real thing. I guess it comes down to what you're used to?
Brushman4 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 03:27 PM   #8
Moderator
 
Wildbill7145's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Canada
Posts: 5,752
Rewards Points: 740
Thanks: 3,876
Thanked 4,461 Times in 2,451 Posts
View Wildbill7145's Photo Album My Photos
Default

Several years ago, my wife tried to make her own maple syrup from a big tree in our back yard. I told her it was a terrible idea as I've heard of disasters happening. She had over 5 gallons of sap boiling on our stove for what seemed like days. She ended up with roughly half a quart of syrup that really didn't taste very good and our electrical bill went up by $100 that month.
CApainter, Fman, Brushman4 and 1 others like this.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Wildbill7145 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Wildbill7145 For This Useful Post:
Wolfgang (07-05-2019)
Old 06-12-2019, 03:45 PM   #9
Senior Member
 
PACman's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: North central Ohio
Posts: 11,237
Rewards Points: 2,066
Thanks: 2,999
Thanked 4,704 Times in 3,172 Posts
View PACman's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by Brushman4 View Post
The funny thing is that for most of our lives my wife and I have used maple flavored syrups like Log Cabin, not real Maple syrup. There was a sale on real Canadian Maple syrup a few months back and we bought a large bottle. Guess what, we both prefer the flavored syrups over the real thing. I guess it comes down to what you're used to?
real un-enhanced maple syrup is pretty thin and quite frankly a little less tasty than flavor (flavour) enhanced syrups in all honesty.
Wildbill7145 and Brushman4 like this.
__________________
"One who dares not offend cannot be honest." Thomas Paine-patriot

"I'll have a double scotch with a twist of bourbon" Rodney Dangerfield
PACman is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 03:47 PM   #10
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Chicago suburbs
Posts: 2,378
Rewards Points: 1,654
Thanks: 78
Thanked 242 Times in 218 Posts
View Brushman4's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by Wildbill7145 View Post
Several years ago, my wife tried to make her own maple syrup from a big tree in our back yard. I told her it was a terrible idea as I've heard of disasters happening. She had over 5 gallons of sap boiling on our stove for what seemed like days. She ended up with roughly half a quart of syrup that really didn't taste very good and our electrical bill went up by $100 that month.
That really sucked!
Brushman4 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 03:49 PM   #11
Senior Member
 
PACman's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: North central Ohio
Posts: 11,237
Rewards Points: 2,066
Thanks: 2,999
Thanked 4,704 Times in 3,172 Posts
View PACman's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by Wildbill7145 View Post
Several years ago, my wife tried to make her own maple syrup from a big tree in our back yard. I told her it was a terrible idea as I've heard of disasters happening. She had over 5 gallons of sap boiling on our stove for what seemed like days. She ended up with roughly half a quart of syrup that really didn't taste very good and our electrical bill went up by $100 that month.
my grandmother used to make her own maple syrup and at most she would end up with a couple of gallons. It would last her and grandpa a year if us kids didn't eat it. There is definitely an art to it. Several amish families near me do quite a bit of it and sell it. I always used to get a quart or so every year. Not anymore though now that i'm type 2 diabetic. Maybe i shouldn't have eaten grandma's stash with a spoon every year!
__________________
"One who dares not offend cannot be honest." Thomas Paine-patriot

"I'll have a double scotch with a twist of bourbon" Rodney Dangerfield
PACman is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 04:00 PM   #12
Moderator
 
Wildbill7145's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Canada
Posts: 5,752
Rewards Points: 740
Thanks: 3,876
Thanked 4,461 Times in 2,451 Posts
View Wildbill7145's Photo Album My Photos
Default

An old farmer I've worked for several times told me a story about when his mother tried making maple syrup in her kitchen. Boiled gallons and gallons of sap on the stove. The entire main floor of the farmhouse ended up covered in this sticky residue that took 5 men days to scrub off walls, ceilings, everything. Lots of stuff ended up just getting thrown out.


That was my main concern when my wife mentioned an interest. Of course she didn't care about my thoughts on the matter at the time and went ahead anyway.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Wildbill7145 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 04:02 PM   #13
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Chicago suburbs
Posts: 2,378
Rewards Points: 1,654
Thanks: 78
Thanked 242 Times in 218 Posts
View Brushman4's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by CApainter View Post
Celery is the dullest food in the vegetable family. Basically, it's a spoon for Skippy peanut butter, or Ranch dressing.


"Look at me, I'm eating my vegetables!" LOL!
I may have to disagree, we eat celery with hot wings, with shrimp cocktails either chopped up in the cocktails sauce or on the side.
It's a must chopped in tuna, chicken, ham, and potato salads. We put celery into all the homemade soups we like.
It doesn't have a bold taste but adds to the flavor and texture of many things!
Brushman4 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 05:01 PM   #14
Senior Member
 
PACman's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: North central Ohio
Posts: 11,237
Rewards Points: 2,066
Thanks: 2,999
Thanked 4,704 Times in 3,172 Posts
View PACman's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by Wildbill7145 View Post
An old farmer I've worked for several times told me a story about when his mother tried making maple syrup in her kitchen. Boiled gallons and gallons of sap on the stove. The entire main floor of the farmhouse ended up covered in this sticky residue that took 5 men days to scrub off walls, ceilings, everything. Lots of stuff ended up just getting thrown out.


That was my main concern when my wife mentioned an interest. Of course she didn't care about my thoughts on the matter at the time and went ahead anyway.
my grandmother had a dirt floor "extension" to her kitchen where she would make her syrup. And do most of her butchering. She had all the equipment that she would set up there and she would use a fire to boil the sap. It did take her several days to make it, getting up several times a night to keep the fire going. That's the way things got done when she was growing up though.
CApainter likes this.
__________________
"One who dares not offend cannot be honest." Thomas Paine-patriot

"I'll have a double scotch with a twist of bourbon" Rodney Dangerfield
PACman is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 10:58 PM   #15
Senior Member
 
Join Date: Aug 2016
Location: WV
Posts: 472
Rewards Points: 104
Thanks: 24
Thanked 134 Times in 100 Posts
View ParamountPaint's Photo Album My Photos
Default

Celery is crucial for Louisiana-style cooking, cajun or creole. I hadn't noticed the price increase, but my major grocery store purchases are diapers, which seem to cost more then rib roasts. I'm not having wings without celery sticks, so I'll pay the piper I guess.
Brushman4 likes this.
ParamountPaint is online now   Reply With Quote
Old 07-04-2019, 09:21 PM   #16
Senior Member
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 934
Rewards Points: 1,606
Thanks: 670
Thanked 635 Times in 394 Posts
View paintball head's Photo Album My Photos
Default

40 gallons of sap is needed to make 1 gallon of syrup
PACman likes this.
paintball head is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2019, 11:11 PM   #17
Senior Member
 
Join Date: Mar 2018
Location: Pennsylvania
Posts: 675
Rewards Points: 1,350
Thanks: 5
Thanked 79 Times in 69 Posts
View Lightningboy65's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by paintball head View Post
40 gallons of sap is needed to make 1 gallon of syrup
And a gallon of syrup yields about 8 pounds of maple sugar.
Lightningboy65 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2019, 08:35 AM   #18
Senior Member
 
PACman's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: North central Ohio
Posts: 11,237
Rewards Points: 2,066
Thanks: 2,999
Thanked 4,704 Times in 3,172 Posts
View PACman's Photo Album My Photos
Default

Quote:
Originally Posted by Brushman4 View Post
WTF, last week I saw celery in a local grocer at $3.99 LB., I didn't buy it and at the next store, it was 5.99 LB. I was paying something like 0.99 LB. in the winter!

It turns out that because the price got so low most of the large growers cut back on the size of their crop, and the weather in Cali and Mexico has been extremely cold and rainy, hurting production. On top of this celery juice has become the new thing in Hollywood, adding to the shortage.

When will the madness end?
here we don't pay by the pound for celery, it's just priced by the package. Yesterday i bought a 2lb. package for $1.29. Guess you just have to live where they grow the food huh? Or stop voting for socialists.
Delta Painting likes this.
__________________
"One who dares not offend cannot be honest." Thomas Paine-patriot

"I'll have a double scotch with a twist of bourbon" Rodney Dangerfield
PACman is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2019, 10:57 AM   #19
Senior Member
 
PACman's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: North central Ohio
Posts: 11,237
Rewards Points: 2,066
Thanks: 2,999
Thanked 4,704 Times in 3,172 Posts
View PACman's Photo Album My Photos
Default

Bought a vine ripened watermelon from the Amish up the road for the fourth. Paid $2.00 for it and it was one of the best watermelons i've ever had. Gotta love living where the food comes from.
__________________
"One who dares not offend cannot be honest." Thomas Paine-patriot

"I'll have a double scotch with a twist of bourbon" Rodney Dangerfield
PACman is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2019, 11:15 AM   #20
Senior Member
 
Join Date: Mar 2018
Location: Pennsylvania
Posts: 675
Rewards Points: 1,350
Thanks: 5
Thanked 79 Times in 69 Posts
View Lightningboy65's Photo Album My Photos
Default

I remember when I was a kid, watermelon would always be delicious. Juicy, sweet deep red color. These days it's a crap shoot. The melons you buy in the store are often dry or bland, or pink instead of red....usually all three. My great grandmother used to describe a watermelon to the kids in the following manner (while pointing to the various parts of a melon slice):

Down in a green valley (outer skin)
There is a white house (rind)
With red rooms (the flesh)
Where all the babies sleep (seeds)
CApainter likes this.
Lightningboy65 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Lightningboy65 For This Useful Post:
Delta Painting (07-06-2019)
Reply

Tags
None

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -4. The time now is 09:56 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Our Pro Sites Network
ContractorTalk.com | DrywallTalk.com | ElectricianTalk.com | HVACSite.com | PlumbingZone.com | RoofingTalk.com